Fordíts hátat a FOMO-nak!
A FOMO (Fear Of Missing Out – „valamiről lemaradunk”) jelenség ismeretének fontosságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy maga a szó még az Oxford Angol Szótárba is bekerült 2013-ban. Akiket csapdába ejtett a FOMO, azok vagy minden irányba elkötelezik magukat, hogy aztán a vállalásaik közül sokat képtelenek legyenek teljesíteni, vagy amennyire csak lehet, inkább kerülnek mindenféle tevékenységet, mert félnek, hogy lemaradnak egy másik élményről, amely esetleg nagyobb megelégedettséggel járna számukra.
Alább a Psychology Today 10 javaslata azoknak, akik szeretnének kiszabadulni a FOMO fogságából:
Lassíts! Manapság mindenki gyorsabban akar elvégezni mindent, mint amennyire az szükséges vagy előnyös lenne. Érdemes inkább elegendő időt szánni az mindegyik tennivalónkra, és erre folyamatosan emlékeztetni magunkat.
Az élményt keresd, ne a látszatot! Mindig lesznek olyan emberek körülöttünk, akiket csodálunk, vagy akikre akár irigyek is vagyunk. De ne essünk a „szomszéd kertje mindig zöldebb” csapdájába! Ha képessé válunk arra, hogy felfedezzük saját életünk adta lehetőségeinket, olyan élményekkel gazdagodhatunk, amelyek valóban feltöltenek. Fókuszáljunk a tapasztalásra – legyen az teljesítmény, kaland vagy szórakozás – és ne a csak az olyan szimbólumokra, mint a gazdagság, a luxus, a tárgyak. Ez segít megkülönböztetni a bennünket valóban gazdagító dolgokat azoktól, amelyek csak átmenetileg tesznek boldoggá bennünket.
Láss tisztán! Különböztesd meg azt, ami mi igazán fontos és szükséges attól, ami csak kívánatos. Kerüld el azokat a dolgokat, amelyek nem tesznek hozzá az életed minőségéhez. A több nem feltétlenül jelent jobbat. Cseréld a mennyiséget minőségre!
Légy bátor ahhoz, hogy ne mindent akarj! Ez lehetne akár az előző tipp folytatása is, hiszen a szükségletek korlátozottak, a vágyak azonban végtelenek. Sokkal bölcsebb ha elfogadjuk, hogy nem tudjuk minden vágyunkat kielégíteni, ahelyett hogy impulzusaink jutalmazását hajszolnánk!
Egyszerre csak egy dolgot! Még ha körülöttünk sokan „multitask” üzemmódban működnek is, nekünk nem kell ezt követnünk. Ráadásul kutatások bizonyítják, hogy az emberek képtelenek egyszerre több dolgot megfelelő minőségben, kellő hatékonysággal ellátni. Vagyis ha csak egy feladatra koncentrálunk és teljes figyelmünket annak szenteljük, nemcsak sikeresebbek leszünk, de a feladat elvégzése is nagyobb megelégedettséget fog nyújtani a számunkra.
Gyakorold a mindfulnesst! Törekedjünk inkább a mélyebb elégedettségre ahelyett, hogy az állandó boldogság illúzióját kergetjük. Ezt a mindfulness gyakorlásával érhetjük el. Legyünk jelen a saját életünkben, azaz éljünk meg minden pillanatot ítélkezéstől mentes tudatossággal.
Ápold a kapcsolataid! Jóllétünk szempontjából a minőségi emberi kapcsolatok előbbre valók, mint a birtoklás és az élmények halmozása. Ha időt és energiát fektetünk a kapcsolatainkba, és fejlesztjük, gyakoroljuk az ehhez szükséges képességeinket, a legjobb úton járunk afelé, hogy magasabb szintű beteljesülést érjünk el életünkben. Mindez csodálatos ellenszere a FOMO-ra jellemző kényszeres tevékenységeknek.
Élvezd a pillanatot! Adj időt a kellemes élmények átélésének és ne rohanj keresztül rajtuk a következő izgalmat keresve. Tényleg élvezd a kávé illatát vagy a napsütés melegét, megéri!
Légy hálás! A hálaadás gyakorlása segít abban, hogy sokkal jobban értékeljük azt, amink van, ahelyett hogy arra fókuszálnánk, ami hiányzik, vagy amit kívánunk. A FOMO félelem attól, hogy valamit nem kapunk meg, ami szükséges lenne jólétünkhöz. A hála segítségével azonban megtaláljuk azokat a pozitívumokat, amelyek éppen most, ebben a percben vannak jelen, amikor éljük az életünket.
Élvezd a folyamatot! Mindezeknek a praktikáknak a mindennapi életedbe való átültetése sokkal inkább lehetőségként fogható fel, semmint kötelezettségként. Hagyd magadnak élvezni a pihenés egy magasabb szintjét és az ezzel járó megkönnyebbülést, ahogy megajándékozod magad ezekkel az élményekkel. Nemcsak Te, hanem mindenki más is az életedben csak nyer azzal, ha hátat fordítasz a FOMO-nak!